Czy można uzyskać dofinansowanie do elektrycznego wózka inwalidzkiego?

Osoby z niepełnosprawnością ruchową potrzebują specjalistycznego sprzętu, by móc normalnie funkcjonować. Najważniejszy jest wózek inwalidzki, który umożliwia poruszanie się. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w życiu społecznym i czują się samodzielne. Nie zawsze sprawdza się tradycyjny wózek. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest elektryczny wózek inwalidzki. W poniższym artykule podpowiadamy, jak otrzymać dofinansowanie do zakupu takiego sprzętu.

Elektryczne wózki dla niepełnosprawnych a dofinansowanie z PFRON

Podczas zakupu każdego sprzętu kluczową kwestią jest cena. Nie ma co ukrywać – sprzęt medyczny jest po prostu drogi, a cena wózka inwalidzkiego często przekracza możliwości finansowe osoby niepełnosprawnej. Dobra wiadomość jest taka, że można otrzymać dofinansowanie na elektryczne wózki dla niepełnosprawnych.

Środki na zakup wózka elektrycznego pochodzą z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), a o przydzielenie dofinansowania możesz się starać co 3 lata. Czasami okres ten można skrócić, o czym w wyjątkowych sytuacjach (utrata wózka lub znaczące pogorszenie stanu zdrowia) decyduje samorząd powiatowy.

Dofinansowanie na wózki elektryczne dla niepełnosprawnych wynosi od 17.600 zł do maksymalnie 27.500 zł. Jest to znacząca kwota, ale trzeba mieć na uwadze, że wnioskodawca ponosi co najmniej 10% ceny brutto zakupu.

Kto może starać się o dofinansowanie na wózek inwalidzki elektryczny?

Oczywiście przepisy określają, kto konkretnie może otrzymać tego rodzaju wsparcie. Trzeba spełnić następujące warunki:

  • znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności
  • określony wiek – do 18 lat lub wiek aktywności zawodowej
  • status osoby zatrudnionej lub uczącej się, potwierdzone opinią eksperta Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rokowania co do uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki
  • dysfunkcje, które uniemożliwiają korzystanie z tradycyjnego wózka inwalidzkiego

wozki-elektryczne-dla-niepelnosprawnych

Wózki inwalidzkie elektryczne – rodzaje

Producenci wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym mają dziś do zaoferowania wiele różnych modeli. Dzięki temu każda osoba z niepełnosprawnością dobierze sprzęt do swoich potrzeb. Wózki dzielą się przede wszystkim na: elektryczne wózki dla niepełnosprawnych w teren i wózki elektryczne inwalidzkie pokojowe.

Terenowy wózek inwalidzki elektryczny ma masywniejszą konstrukcję, ponieważ musi zachować stabilność nawet na trudnym terenie. Do tego oczywiście wyposażony jest w większe koła o dużej przyczepności do podłoża. Ponadto taki wózek ma zwykle większą baterię i mocniejszy silnik.

Z kolei wózek inwalidzki elektryczny pokojowy jest lżejszy i łatwiej jest go przewieźć samochodem. Umożliwia swobodne poruszanie się wewnątrz budynków (nie tylko w domu, ale też w miejscach użyteczności publicznej). Warto nadmienić, że nowoczesne wózki inwalidzkie elektryczne wyposażone są również w czułe jednostki sterujące.

Do wyboru są również wózki terenowo-pokojowe, które łączą w sobie cechy obu wspomnianych modeli. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Dofinansowanie można uzyskać w zasadzie na każdy wózek elektryczny.