Festyn poświęcony serowarstwu i mleczarstwu w Lublinie

11 czerwca odbędzie się druga edycja Święta Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa, wydarzenie zorganizowane przez Fundację Regionalia Lubelszczyzny oraz Lubartowska77. Celem imprezy jest promocja serowarstwa, mleczarstwa i produktów mlecznych w regionie. Uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z ofertą lokalnych mleczarni oraz dowiedzieć się więcej o produkcji serów od indywidualnych serowarów.

Podczas festynu wystawcy opowiedzą o procesach zachodzących podczas przetwarzania mleka na sery oraz przedstawią różnorodność dostępnych gatunków serów. W programie przewidziano również degustacje produktów mleczarskich, możliwość ich zakupu oraz liczne atrakcje dla dzieci, takie jak warsztaty kulinarne, balony w kształcie krowy czy karaoke o tematyce mleczarskiej.

Dla dorosłych uczestników przygotowano prelekcje dotyczące wykorzystania produktów mlecznych w tradycji lubelskiej wsi oraz tajników serowarstwa. W ramach imprezy odbędą się także konkursy na krowią i kozją Miss festynu. Przywitano będzie gości kieliszkiem mleka krowiego lub koziego oraz słodkimi krówkami z OSM Piaski.

Udział w wydarzeniu weźmie też Koło Gospodyń Wiejskich „Sieprawiczanki”, które zaserwują uczestnikom pyszne potrawy przygotowane z lubelskich produktów mlecznych. Planowany jest również panel dyskusyjny na temat zastosowania produktów mlecznych w codziennym gotowaniu oraz wykorzystania ich przez lubelskich szefów kuchni w miejscach gastronomicznych.

Motto imprezy brzmi „Mleko niejedno ma imię”. Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa to wydarzenie rodzinne, skierowane do mieszkańców Lublina i okolic, turystów odwiedzających region oraz obywateli Ukrainy przebywających w województwie lubelskim. Wstęp na festyn jest bezpłatny.