Jak detoksykacja alkoholowa pod okiem specjalistów może pomóc wyjść z uzależnienia?

Uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Każdorazowe spożywanie owego napoju wyskokowego w przypadku pozostawania w nałogu, powoduje coraz większe zaburzenie pracy organizmu. W przypadku, gdy osoba z chorobą alkoholową, pomimo doświadczania negatywnych konsekwencji, nie jest w stanie zaprzestać jego spożywania, konieczne może być zwrócenie się o pomoc oraz zdecydowanie się na przejście procesu detoksykacji.

Alkoholizm – jak leczyć?

Leczenie alkoholizmu może odbywać się w różnej formie – tym, którzy zmagają się z problemem od dłuższego czasu, najbardziej poleca się terapię w zamkniętym ośrodku. Jednym z miejsc oferujących specjalistyczną opiekę lekarską i terapeutyczną w zakresie uzależnień wszelkiego rodzaju jest Centrum Medyczne Medjol (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-lublin). To miejsce, w którym do dotkniętych nałogiem pacjentów podchodzi się indywidualnie. Jest to niezwykle ważne w przypadku uzależnień, gdyż jedynie na podstawie personalnych przeżyć i doświadczeń możliwe jest dobranie właściwej metody leczenia.

Znaczenie detoksykacji w leczeniu alkoholizmu

W ośrodku, zgodnie z ogólnymi zaleceniami, leczenie zaczyna się od detoksu alkoholowego, o którego szczegółach można dowiedzieć się na stronie https://medjol.pl/detoks/alkoholowy. Jest to pierwszy etap odwyku, który ma za zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego, jego odtrucie czy też suplementację witamin i minerałów pozostających w stałym niedoborze podczas alkoholowych ciągów. Dla dotkniętego nałogiem faza detoksykacji jest najtrudniejszą w terapii i odwyku. Wynika to z faktu, iż odstawienie alkoholu i detoks wiąże się z pojawieniem się zespołu abstynencyjnego, podczas którego chory doświadcza szeregu nieprzyjemnych konsekwencji fizycznych jak np. drżenie rąk, wahania ciśnienia, biegunki czy też bóle mięśni i ciała. Bardzo istotne jest więc bycie pod opieką profesjonalistów i uwzględnienie także leczenia farmakologicznego, aby nieco złagodzić objawy i przede wszystkim uzyskać niezbędne wsparcie w wytrwaniu – tego typu pomoc oferuje m.in. właśnie Centrum Medyczne Medjol (https://medjol.pl/). Przede wszystkim zapewnia ono bezpieczny przebieg detoksu.

Podjęcie decyzji o odwyku to bardzo odważny, ale jednocześnie konieczny krok, w drodze do pokonania nałogu. Ważne jest, aby osobę uzależnioną motywować i podkreślić słuszność jej decyzji. Wytrwanie w niej podczas doświadczania zespołu abstynencyjnego stanowi niezwykle trudne zadanie – w takich momentach słowa wsparcia, od terapeuty czy też od bliskich, mogą doprowadzić pacjenta do wyjścia z nałogu.