Upamiętnienie 79 rocznicy bitwy pod Osuchami na Zamojszczyźnie

Tragiczne wydarzenia związane z bitwą pod Osuchami na Zamojszczyźnie pozostają w pamięci mieszkańców tego regionu. W niedzielę, 25 czerwca, odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne mające na celu uczczenie 79 rocznicy tej bitwy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej w intencji poległych żołnierzy, a następnie kwiaty i wieńce zostały złożone na miejscowym cmentarzu partyzanckim.

W programie uroczystości zaplanowano również koncert patriotyczny, który wykonał Norbert „Smoła” Smoliński, oraz inscenizację historyczną z udziałem między innymi Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja. 85-letnia Anna Raczkiewicz z Majdanu Górnego podkreśla, że co roku uczestniczy w tych uroczystościach. Kobieta wspomina czasy wojny i wysiedlenia swojej rodziny oraz innych mieszkańców wsi przez niemieckich kolonistów, volksdeutschów.

W uroczystościach upamiętniających bitwę pod Osuchami wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych, które przybyły na miejsce wydarzeń sprzed 79 lat. Niektóre z nich były ubrane w niemieckie mundury z okresu II wojny światowej, co wywołało ponure emocje u starszych mieszkańców obecnych na tej uroczystości, gdyż przypominało im o tamtych trudnych czasach.