Finansowanie dla odnowienia zabytkowego kościoła „na wodzie” w Zwierzyńcu

Radosne wieści nadeszły dla miłośników zabytków. Kościół „na wodzie” pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, zlokalizowany w malowniczym Zwierzyńcu, stanie się beneficjentem znacznej renowacji. Planowane prace remontowe zostaną sfinansowane z kwoty przekraczającej 3 mln 430 tys. zł. Pieniądze te zostały zdobyte dzięki skutecznej aplikacji o dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Ochrony Zabytków, złożonej przez magistrat zwierzyniecki.

Wnioskodawcą dofinansowania dla kościoła „na wodzie” była gmina Zwierzyniec. Jak informuje Edyta Wolanin, sekretarz gminy Zwierzyniec, aż 98% kosztów całej inwestycji pokryje dofinansowanie, natomiast pozostałe środki, w wysokości 70 tys. zł, stanowić będą wkład własny. Wolanin podkreśla, że zakres prac remontowych, które mają się rozpocząć, jest imponujący.

Nie tylko kościół „na wodzie” ma szansę odzyskać dawny blask. Do grona obiektów oczekujących na renowację dołącza także zabytkowa świątynia w Topólczy, która również znajduje się na terenie gminy Zwierzyniec. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na rok 2026.