Unikatowa impreza „Żniwowanie” – sentymentalna podróż w przeszłość

Niezapomniane doświadczenie czeka na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić gminę Leśniowice. To właśnie tam, 23 lipca, nad urokliwym zalewem „Maczuły” w Horodysku, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Samorządowy Ośrodek Kultury wraz z lokalnym samorządem serdecznie zachęcają do wspólnego obchodzenia tradycyjnego „Żniwowania”. Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy, a jego głównym celem jest pokazanie rzemiosła żniwa w tradycyjny sposób.

Spektakl „Żniwowanie” jest inscenizacją zrealizowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku. W przedstawieniu biorą udział również członkowie innych Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalne zespoły folklorystyczne. Wszyscy uczestnicy wcielają się w role dawnych rolników i przy pomocy historycznych narzędzi demonstrują jak dawniej odbywało się żniwo. Widzowie mogą zobaczyć jak kiedyś używano kos do ścinania zbóż, a następnie jak tworzono z nich powrósła i wiązano snopki.

Podczas tych prac nie zabraknie również tradycyjnej muzyki. Uczestnicy będą odśpiewywać ludowe pieśni żniwne zarówno podczas żmudnej pracy, jak i chwil odpoczynku. To wszystko sprawia, że wydarzenie jest prawdziwym, żywym obrazem minionych czasów.