Pamięć o rozstrzelanych profesorach lwowskich – obchody w Lublinie

Uroczystości upamiętniające rozstrzelanych profesorów lwowskich w Lublinie zainaugurują się w południe, kiedy to nastąpi złożenie kwiatów u stóp Pomnika Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich. Kolejnym punktem programu jest msza św., która zostanie odprawiona o godzinie 13.15. Odbywać się będzie ona w Kościele Rektoralnym znajdującym się przy ulicy Narutowicza. W trakcie liturgii pamięć uczczona będzie nie tylko ofiar zamordowanych profesorów, ale także wszystkich tych, którzy padli ofiarą totalitaryzmu.

W ramach tegorocznych obchodów przewidziano również wykład poświęcony życiu oraz działalności profesora Antoniego Cieszyńskiego, jednej z ofiar niemieckich oprawców. Prelekcję będzie można usłyszeć o godzinie 14.30 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej mieszczącym się w Lublinie.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce w lipcu 1941 roku. Wieczorem 3 lipca oddziały SS, Gestapo i Żandarmerii Polowej wtargnęły do domów polskich profesorów na terenie Lwowa. Następnie, nad ranem 4 lipca, uczeni zostali przewiezieni na Wzgórza Wuleckie, gdzie brutalnie stracono ich przez rozstrzelanie. Całkowita liczba zabitych wyniosła 40 osób, w tym 22 profesorów lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin i osoby, które z nimi przebywały podczas aresztowania.

Zbrodnia ta nie została zapomniana mimo upływu lat. W październiku 1943 roku zwłoki ofiar zostały ekshumowane i spalone w pobliskim Lesie Krzywczyckim. Niestety, sprawcy tej haniebnej zbrodni na przedstawicielach polskiej elity intelektualnej we Lwowie nigdy nie stanęli przed sądem.