Wędrówka po malowniczej górze Bieszczad: Bukowe Berdo

Bez dwóch zdań, Bukowe Berdo to krajobraz niewątpliwie zapierający dech w piersiach, której urok przyciąga turystów nie tylko z Bieszczadów, ale z całego kraju. Podejście od strony Mucznego to zaledwie półtorej godziny wspinaczki, po których przemierzamy górskie łąki – połoninę – jeszcze przez co najmniej godzinę. Z pewnością jest to jedna z najprostszych tras do pokonania. Warto jednak wspomnieć, że istnieją także inne ścieżki prowadzące na szczyt tej malowniczej góry, takie jak te prowadzące z miejscowości Widełki czy Krzemieniem lub Tarnicą. Niemniej jednak, są one nieco dłuższe i wymagają większego wysiłku.

Bukowe Berdo to wyjątkowy masyw górski o charakterystycznym kształcie podłużnego pasma posiadającego trzy szczyty. Są to Szołtynia, Połonina Dźwiniacka oraz oczywiście Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.). Z tego miejsca naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama Bieszczad. A z najwyżej położonego punktu, możemy podziwiać malowniczy widok rozciągający się na wschód i na północ – na góry, wzgórza i doliny znajdujące na terytorium Ukrainy.

Niezależnie od wybranej trasy, widoki oferowane przez Bukowe Berdo są oszałamiające i niezaprzeczalnie sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych dostępnych dla miłośników natury.