Garbów świętuje urodzaj: tradycja i zabawa na dożynkach

Miejscowość Garbów niedawno była gospodarzem wyjątkowego święta plonów, pełnego tradycji i atrakcji dla okolicznej społeczności. W programie wydarzenia znalazło się m.in. dziękczynna msza oraz kolorowy korowód, stanowiące symboliczne podziękowanie za tegoroczne zbiory.

Częścią uroczystości był także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także rytuał przekazywania chleba przez starostów dożynek. Ten ostatni jest elementem nierozerwalnie związanym z tym świętem, pomagającym utrwalić jego historyczne i kulturowe znaczenie.

Ale to nie tylko czas na odzwierciedlenie tradycji. Dożynki były również okazją do zabawy i relaksu dla mieszkańców. Na scenie wystąpili m.in. Julia Bieniek – finalistka piątej edycji popularnego programu The Voice Kids, Paweł Tomasiak i Franek Mańkowski. Amatorski teatr zaprezentował spektakl pod tytułem „Czy jest jeszcze gdzieś taka wieś?”, natomiast na koniec imprezy Nowa Kapela Garbowska poprowadziła ludową potańcówkę.

Na miejscu nie mogło zabraknąć smakołyków. Lokalne koła gospodyń wiejskich serwowały domowe wypieki i jedzenie, w tym pyszne racuchy, paszteciki oraz orzeźwiające kompoty.