Kaspar Hauser – tajemniczy sierota Europy na scenie w Krasnymstawie

Domu Kultury w Krasnymstawie, zapewniając mieszkańcom kulturalne doświadczenia, ma zaszczyt przedstawić 7 września plenerowe widowisko teatralne pod tytułem „Kaspar”. To wyjątkowe przedstawienie zostało przygotowane przez ceniony Teatr Biuro Podróży jako część inicjatywy Teatr Polska 2023.

Niewątpliwie warto zaznaczyć, że owoc pracy Teatru Biuro Podróży ukaże się publiczności 7 września, o godzinie 20:00 na tętniącym życiem Rynku Miejskim (Placu 3-go Maja) w Krasnymstawie. Co więcej, nie ma ograniczeń co do liczby widzów, gdyż wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny!

„Kaspar” to spektakl opowiadający o Kasparze Hauserze, który stał się znany jako sierota Europy. Ta historyczna postać była „dzikim dzieckiem”, które dorastało bez styczności z ludźmi. Jego dzieciństwo było przepełnione samotnością, spędził je zamknięty w małej izbie. Jedynym towarzyszem jego gier była drewniana figurka konia. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, kiedy pojawia się na rynku w Norymberdze, mówiąc jedynie słowo „koń” i potrafiąc podpisać się. Kaspar nie wie, kim jest, nie rozumie świata ludzi i nie posiada żadnych umiejętności.

Jego los zależy od dobroci lub złych intencji społeczności, która go zastaje. Czy mieszkańcy miasta okażą mu litość? Jak potoczy się jego dalszy los? Czy zdoła odnaleźć swoje miejsce w społecznej hierarchii? Przedstawienie „Kaspar”, zachowane w estetyce prostej opowieści ludowej przeniesionej do przeszłości, ukazuje dynamikę społecznego postrzegania obcych i ich wpływ na decyzje i działania społeczności. Jest to wyjątkowy spektakl o silnym polskim charakterze i aktualnym przesłaniu dla współczesnego widza.