Lublin znów tłem dla ekipy filmowej: realizowane zdjęcia do serialu "Matylda"

Sceny z nowego serialu historyczno-przygodowego „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa są obecnie kręcone w Lublinie. Film jest fabularyzowaną opowieścią o młodej dziewczynie osadzoną w kontekście społeczno-politycznym drugiej połowy XIX wieku, a Lublin jest świadkiem i plenerem tej produkcji.

Specyfiką Lublina jest bogactwo niepowtarzalnych plenerów, które doskonale nadają się na tło produkcji filmowych różnego gatunku – od współczesnych po historyczne. To właśnie ten aspekt sprawił, że kolejna ekipa filmowa wybrała Lublin jako miejsce realizacji zdjęć. Istotnym wsparciem dla procesu produkcji jest pomoc udzielana przez Lubelski Fundusz Filmowy, który dostosowuje swoje działania do indywidualnych potrzeb twórców – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

„Matylda” to epicka opowieść o wiecznej walce między dobrem a złem. W tle historii pojawiają się momenty z historii Polski, takie jak powstanie styczniowe, współpraca z zaborcą, emigracja zarobkowa oraz emancypacja kobiet. Tytułowa postać, 17-letnia Matylda, jest córką powstańca i zamożnego ziemianina skazanego na zsyłkę na Sybir. Matylda to osobowość pełna niepokoju i ciekawości świata. Jej buntownicze podejście do życia prowadzi ją do szukania schronienia u rodziny w malowniczym gospodarstwie wiejskim.