Lubliner Festival: Inspirujące spotkanie z dziedzictwem żydowskim

W Lublinie aktualnie odbywa się wyjątkowe wydarzenie – Lubliner Festival, czyli Festiwal Kultury Żydowskiej. Jego program obejmuje różnorodne atrakcje takie jak prelekcje, warsztaty oraz możliwość zwiedzania historycznych miejsc związanych z kulturą żydowską.

Dnia 11 sierpnia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu na temat życia Żydów w Polsce po drugiej wojnie światowej. Prelekcję o godzinie 16.30 w Centrum Kultury w Lublinie prowadziła dr Wiesława Młynarczyk.

Jednym z punktów programu były również warsztaty krav magi – izraelskiej techniki samoobrony. Zajęcia miały miejsce o godzinie 16.00, także w Centrum Kultury w Lublinie.

Podczas festiwalu nie zabrakło też możliwości zwiedzania starego cmentarza żydowskiego na Kalinowszczyźnie. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z roku 1555, lecz najstarszy nagrobek datowany jest na 1541 rok i stanowi pomnik dla Jakuba Kopelmana, znanego talmudysty. Zwiedzający mogli również zobaczyć ohel cadyka Jakuba Izaaka Horowitza, nazywanego Widzącym z Lublina.

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej zorganizowany został także wieczór szabatowy o godzinie 18.00 przed dawną jesziwą przy ulicy Lubartowskiej. Udział w nim to doskonała okazja do posmakowania tradycyjnej kuchni żydowskiej oraz wysłuchania opowieści na temat szabatowych obyczajów.