Solidarność w walce z żywiołem: Lublin wspiera Słowenię po rekordowych powodziach

W ostatnich dniach Słowenia zmagając się z największymi powodziami w swojej historii, otrzymuje wsparcie z całej Europy. Wśród tych, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc, jest również Lublin.

W niedzielę z Centrum Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża, usytuowanego w Lublinie, na Słowenię wyruszył konwój transportujący produkty żywnościowe oraz środki higieny osobistej dla potrzebujących. Wartość przekazanych darów przekracza sumę pół miliona złotych. Poza transportem materialnej pomocy, do Słowenii udali się również wolontariusze. Ich zadaniem jest ocena sytuacji na miejscu, określenie najbardziej palących potrzeb oraz możliwości dodatkowej pomocy, jaka może zostać udzielona mieszkańcom dotkniętym przez klęskę.

Polski Czerwony Krzyż podkreśla, że wsparcie i pomoc humanitarna są niezbędne nie tylko obecnie oraz w najbliższym czasie, kiedy priorytetem jest ratowanie ludzkich istnień, ale również w perspektywie kolejnych tygodni i miesięcy. W tym czasie ofiary powodzi będą stopniowo wracać do normalności, a także stawią czoła odbudowie swoich domów. Organizacja apeluje o solidarność i pomoc dla osób poszkodowanych przez kataklizm, który pochłonął co najmniej cztery życia, a kilkaset osób odniosło rany.