IC Koziołek: Nowe połączenie kolejowe między Lublinem, a Poznaniem

PKP Intercity wprowadziło nową trasę pociągu IC Koziołek, zapewniając bezpośrednie połączenie między Lublinem a Poznaniem. W przeciwieństwie do innych linii, ta omija Warszawę, prowadząc przez Radom i Łódź. Komunikacja ta zajmuje 6 godzin i 20 minut. Ponadto, plany dotyczące przyszłości linii obejmują jej przedłużenie do Szczecina, jak ujawnił wiceprezes spółki PKP Intercity, Tomasz Gontarz.

Uroczysta inauguracja pociągu IC Koziołek miała miejsce na dworcu kolejowym w Lublinie. Od momentu uruchomienia w niedzielę, pociąg ten kursuje między stacjami Lublin Główny i Poznań Główny. Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, podkreślił, że do tej pory istniały tylko dwa bezpośrednie połączenia między stolicą Lubelszczyzny a stolicą Wielkopolski – były to pociągi IC Górski i IC Lubuszanin.

Pociąg IC Koziołek dołącza teraz do tych dwóch istniejących połączeń, lecz nie korzysta z tej samej trasy. Zamiast tego łączy Lublin, Radom, Łódź i Poznań. Czas przejazdu na różnych odcinkach trasy różni się – podróż z Lublina do Radomia potrwa 1 godzinę i 20 minut, z Lublina do Łodzi około 3 godziny, natomiast z Lublina do Poznania całkowity czas przejazdu wyniesie 6 godzin i 20 minut.

Wiceprezes zwrócił uwagę na to, że IC Koziołek będzie obsługiwał stacje w miastach, które przez wiele lat nie miały długodystansowych połączeń kolejowych. Wśród nich znajdują się Tomaszów Mazowiecki, Przysucha oraz Drzewica.