Zmiany na horyzoncie dla Lubelskiej Komunikacji Miejskiej

Możliwe jest, że od przyszłego roku trasy prawie połowy linii lubelskiej komunikacji miejskiej ulegną zmianie. Wśród proponowanych zmian jest likwidacja pięciu linii oraz uruchomienie czterech nowych. Ratusz zamierza wprowadzić te zmiany po oddaniu do użytku nowego dworca autobusowego przy ulicy Krochmalnej. Jednak zanim to nastąpi, mieszkańcy zostaną poproszeni o wyrażenie swojego zdania na ten temat.

Aktualnie miasto przeprowadza konsultacje społeczne dotyczące „optymalizacji oferty przewozowej komunikacji miejskiej” po otwarciu Dworca Lublin – taką nazwę nosi ten nowoczesny obiekt, którego inauguracja miała pierwotnie nastąpić w lipcu ubiegłego roku.

Termin zakończenia prac budowlanych był wielokrotnie przesuwany. Ostateczny, niepodlegający dalszym negocjacjom termin, został ustalony na 20 października. Przewiduje się, że nowy dworzec, który będzie obsługiwał połączenia międzymiastowe, rozpocznie działalność od stycznia 2024 roku. Wówczas również mają wejść w życie zmiany w kursowaniu miejskich autobusów i trolejbusów, które są przedmiotem konsultacji z mieszkańcami. Projekt tych zmian został opracowany przez firmę Trako z Krakowa, uwzględniając wyniki badań przepływu pasażerów i ich opinie.