Projekt "Otwarta szkoła": przestrzeń dla kreatywności i integracji

Studenci III Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Filialnej dla Dzieci z Autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, otrzymali nowe przestrzenie szkolne do relaksu i spotkań z rówieśnikami. To działanie jest częścią projektu „Otwarta szkoła”.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, podkreśla, że te zmiany są wynikiem współpracy młodych i utalentowanych uczniów oraz nauczycieli z fundacją „Beetle”. W ten sposób chcemy promować naturalną kreatywność naszych młodych ludzi jako element postawy przedsiębiorczej i skierować ją na inicjowanie i kształtowanie zmian w ich lokalnym środowisku. To jest jednym z wielu działań realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Po przekształceniu wnętrza III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, pomieszczenia zdobi teraz ściana pełna roślin produkujących tlen i oczyszczających powietrze z dwutlenku węgla. Utworzono tutaj także miejsca do spędzania wolnego czasu z książką, relaksu i budowania relacji interpersonalnych. Nowo stworzony mural z napisem „Viva La Vida” harmonijnie wpisuje się w nową aranżację przestrzeni szkolnej i jest mottem wybranym przez szkołę.

Uczniowie Szkoły Filialnej dla Dzieci z Autyzmem dzięki „Przestrzeniom kreatywnym” mają teraz swój mały ogród, gdzie wspólnie posadzili rośliny. Wokół drzew pojawią się miejsca do siedzenia oraz pergola. Tworzone miejsce ma nie tylko cieszyć oko, ale również pełnić funkcję edukacyjną i stać się terenem przyjaznym dla owadów pożytecznych.