Technologie szkoleniowe 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej: Korzystanie z zestawów konwersyjnych i amunicji barwiącej UTM

Żołnierze służący w ramach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wdrażają nowoczesne metody treningu. W swoim arsenale edukacyjnym wykorzystują zestawy konwersyjne przeznaczone do karabinka MSBS GROT, które operują za pomocą specjalnej amunicji barwiącej UTM.

Jak podkreśla kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT, głównym celem tego rodzaju szkoleń jest osiągnięcie jak największego realizmu, odzwierciedlającego warunki panujące na współczesnym polu walki. Dzięki praktycznym ćwiczeniom bojowym, w których żołnierz musi liczyć się z realnym zagrożeniem ze strony przeciwnika zdolnego do otwarcia ognia w każdym momencie, możliwe jest skuteczne eliminowanie błędów i ugruntowanie prawidłowych zachowań w sytuacji bojowej.

Unikalność stosowanej tu metody leży w charakterze używanej amunicji. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, takich jak Laserowy System Strzelań, amunicja UTM pozwala na realistyczne symulowanie trafień, zostawiając po sobie widoczne, kolorowe ślady. Dodatkową przewagą tej technologii jest możliwość jej wykorzystania w ramach standardowego uzbrojenia terytorialsów, czyli karabinków MSBS GROT.