Dzień Kolejarza w Lubelskim Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych z symulatorem maszynisty i umową z PKP Intercity

W Lubelskim Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, jedynej placówce edukacyjnej na poziomie średnim w mieście oferującej kształcenie w dziedzinach kolejnictwa, odbędą się specjalne obchody Dnia Kolejarza. Wydarzenie zaplanowane na piątek będzie pełne atrakcji, takich jak symulator maszynisty oraz dyżurnego ruchu, prezentacje tematyczne związane z transportem kolejowym czy podpisanie umowy ze spółką PKP Intercity.

Początek uroczystości przewidziany jest na godzinę 10. W programie znalazły się między innymi konkursy. Pierwszym z nich jest „1 z 10”, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się swoją wiedzą z różnorodnych dziedzin i zagadnień. Ponadto zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu na logo dla profilu klasy Technik Transportu Kolejowego. W rywalizacji brała udział młodzież ucząca się w ZSTK, a także uczniowie klas VII-VII z szkół podstawowych działających na obszarze województwa lubelskiego.

Ważnym punktem obchodów będzie podpisanie umowy pomiędzy szkołą a PKP Intercity, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Politechniką Lubelską. Jak wyjaśnia dyrektor ZSTK w Lublinie, Anna Wawruch-Lis, od poprzedniego roku w mieście organizowana jest Ogólnopolska Olimpiada Zawodowa „Rok przed dyplomem”. Wśród konkurencji nie było dotąd zawodu Technik Transportu Kolejowego. Po rozmowach z uczelnią, pracodawcami i organizatorami uzyskano zgodę na jego dodanie, co pozwoli uczniom na zdobycie cennego doświadczenia. Ten kierunek kształcenia jest jednym z najbardziej popularnych zawodów kolejowych.

Tradycja obchodzenia Dnia Kolejarza w ZSTK ma długą historię, a regularne świętowanie tego dnia pokazuje, że praca w branży kolejowej nadal cieszy się dużą popularnością.