Kreatywne podejście do recyklingu: Maszyna z Politechniki Lubelskiej przetwarza odpady na nowe produkty

Grupa naukowców z Politechniki Lubelskiej w niebywały sposób przyczynia się do ochrony środowiska. Wynaleziono maszynę, która przetwarza odpady polimerowe i tworzy z nich zupełnie nowe przedmioty. To pionierskie rozwiązanie miało swoją premierę podczas spotkania z miejscowymi biznesmenami, które odbyło się w Lublinie.

Inicjatorem tego projektu jest profesor Tomasz Klepka, kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Politechnice Lubelskiej. Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, profesor wyjaśnił, że konstrukcja tej innowacyjnej maszyny była procesem kompleksowym, rozpoczynającym się od idei a kończącym na symulacji i patentowaniu.

Ciekawostką jest to, że urządzenie potrafi stworzyć nowoczesne kompozycje materiałowe. Biorą one swój początek w syntetycznych tworzywach, ale kluczową rolę odgrywają składniki pochodzące z odpadów poprodukcyjnych, takich jak pył budowlany czy piasek.

Profesor Klepka wyjaśnił, że głównym celem tego projektu jest nadanie odpadom drugiego życia. „Planujemy, aby nasza maszyna znalazła zastosowanie w przetwarzaniu odpadów powstających podczas produkcji budowlanej i rolniczej” – dodał. Zastosowane w maszynie rozwiązania technologiczne umożliwiają manipulację właściwościami końcowego produktu poprzez dodawanie różnych składników, co prowadzi do uzyskania materiałów o różnym stopniu elastyczności.