Dynamiczny rozwój turystyki w Lublinie: Miasto odwiedziło niemal 1,6 miliona osób w ubiegłym roku

Prawie 1,6 miliona osób udało się na wycieczkę do Lublina w ubiegłym roku, z czego zagranicznych turystów było aż 343 tysiące. Szacuje się, że turyści przeznaczyli na cele konsumpcyjne w mieście około miliarda złotych – te informacje pochodzą z danych podanych przez lubelski ratusz.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, wyraził swoje zadowolenie z rosnącej popularności miasta wśród obcokrajowców podczas środowej konferencji prasowej. „To co wydarzyło się dwa lata temu na Ukrainie, nie zniechęciło zagranicznych turystów do odwiedzania naszego miasta. Liczba obcokrajowców ciągle wzrasta” – powiedział prezydent. Wskazał również na Gdańsk jako miasto, na którym Lublin chce wzorować swoją strategię promocyjną, gdyż przyciąga ono coraz więcej podróżników. „Podążamy tą samą ścieżką, uczymy się na cudzych błędach i próbujemy realizować projekty, które skutecznie promują Lublin” – dodał.

Z przedstawionych na konferencji danych wynika także, że w 2023 roku Lublin odwiedziło ponad 1,2 miliona turystów krajowych. W tym liczbie około 575 tysięcy to byli tzw. odwiedzający – osoby, które spędziły w mieście jeden dzień, natomiast 670 tysięcy to turyści korzystający z noclegów. Najwięcej gości przybyło z regionu Lubelszczyzny oraz Mazowsza, a następnie z Małopolski, Śląska i Podlasia.