Przeniesienie siedziby Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie na ulicę Spokojną 2

Zasoby dyplomatyczne dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce uległy zmianie lokalizacyjnej. Nowe miejsce działania Konsulatu Generalnego Ukrainy, wcześniej mieszczącego się przy ulicy 3 Maja w Lublinie, to obecnie budynek położony przy ulicy Spokojnej 2 w tym samym mieście. Decyzję o przeniesieniu placówki podyktowały przede wszystkim kwestie ekonomiczne. Budynek przy ulicy 3 Maja, mający kilkaset metrów kwadratowych, generował duże koszty utrzymania i nie był odpowiednio przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W nowo wybranym miejscu, na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Spokojnej 2, można teraz załatwiać wszelkie sprawy związane z legalnym pobytem na terenie Polski. To właśnie tam odbywają się formalności dotyczące wydawania odpowiednich dokumentów i regulowania statusu prawno-imigracyjnego. Pamiętajmy, że konsulat pełni kluczową rolę jako instytucja pomocnicza dla obywateli Ukrainy, zwłaszcza w czasie trudnych okoliczności, takich jak konflikt zbrojny, kiedy to setki osób szukały wsparcia konsularnego.

Oficjalne otwarcie nowego miejsca Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie miało miejsce pod patronatem ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyla Zwarycza, który osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu.