Lubelskie Warsztaty Kultury i Stowarzyszenie Muzyka Dawna z Jarosławia prezentują nieznane pieśni z czasów powstania styczniowego

Z wielką radością Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu zapraszają na muzyczne odkrycie w postaci koncertu C.K. Kapeli. W trakcie tego wydarzenia, wszystkie osoby obecne będą miały okazję zapoznać się z unikalnym i dotychczas nieodkrytym repertuarem. Dodatkowo, dla tych, którzy pragną zgłębić tajniki śpiewu tradycyjnego, przewidziano warsztat.

Pieśni, które staną się tematem koncertu, to utwory zanotowane i zachowane w tradycji Podkarpacia, regionu historycznej Galicji Wschodniej. Odnalazł je Bartosz Gałązka, znawca śpiewu tradycyjnego. Wszystkich odnalezionych pieśni jest kilkadziesiąt, a ich kontekst jest ściśle powiązany z powstaniem styczniowym – są to głównie utwory rekruckie (żołnierskie).

W tekście tych pieśni możemy znaleźć różnorodne motywy związane z historią owego powstania. Zaczynając od kwestii politycznych, takich jak apel o zgodę między narodami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą, czy napięcie pomiędzy Czerwonymi a Białymi, a kończąc na osobistych przeżyciach powstańców – nadziei na odzyskanie niepodległości, radości po wygranych bitwach, czy smutku po stracie towarzyszy i upadku powstania. Nie są to jednak typowe pieśni patriotyczne.

W warstwie muzycznej pieśni odznaczają się dużą różnorodnością. Znajdziemy w nich elementy dawnych tańców, takich jak polek, tramla, mazurek czy okółek oraz pieśni religijne, w tym kolędy – co ma związek z faktem, iż powstanie wybuchło w okresie bożonarodzeniowym. Są także ballady.