Prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, nie żyje

Świat medycyny pogrążył się w żałobie po śmierci prof. Elżbiety Starosławskiej, która była na czele Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Znana jako wybitna specjalistka w dziedzinie medycyny i doświadczona menadżerka, zmarła mając 71 lat. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę o 11:00 rano w Archikatedrze Lubelskiej.

Prof. Starosławska urodziła się w Jarosławiu, w województwie podkarpackim. Edukację medyczną zdobywała na Akademii Medycznej w Lublinie, a tytuł profesorski został jej przyznany w 2013 roku. Od 2006 roku – z krótkimi przerwami – sprawowała funkcję dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. To jeden z najbardziej znaczących ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej rządów przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę.

Starosławska była laureatką wielu prestiżowych wyróżnień. W 2011 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a rok później – Medal Prezydenta Miasta Lublin. W 2023 roku została uhonorowana Złotym Medalem Sapientia et Veritas za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji i nauki, zarówno w zakresie działalności badawczej, jak i dydaktycznej czy organizacyjnej. Papież Benedykt XVI przyznał jej Rycerski Order Świętego Sylwestra.

Miała też istotny wpływ na politykę naukową kraju, jako członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia oraz Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki. Wykazywała się profesjonalizmem jako konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarz kierujący oddziałem onkologii klinicznej. Była honorowym obywatelem Jarosławia i Ambasadorem Województwa Lubelskiego. Prof. Starosławska zmarła mając 71 lat.