Decydujące Mistrzostwa Polski w pływaniu: ostatnia szansa na kwalifikacje olimpijskie

W nadchodzący czwartek, kompleks Aqua Lublin stanie się areną Mistrzostw Polski w Pływaniu w kategorii Open oraz Młodzieżowców. To najbardziej prestiżowe wydarzenie w kalendarzu pływackim naszego kraju. Wielu uczestników zawodów będzie starało się o zdobycie ostatnich, dostępnych miejsc na nadchodzące igrzyska olimpijskie.

Po raz czwarty w historii, Lublin został wybrany jako gospodarz najistotniejszych zawodów pływackich w Polsce. Miasto to, od lat rozpoznawane jako kluczowy ośrodek sportowy, szczególnie jeśli chodzi o pływanie, po raz kolejny zasłużyło na to wyróżnienie. Aqua Lublin, obiekt znany na całym terenie Polski, zdobył opinię niezwykle szybkiej pływalni, na której liczne rekordy kraju zostały pobite. Trzy lata temu gościł również zawody kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich. Tam właśnie Paweł Juraszek, Radosław Kawęcki, Jakub Majerski i Krzysztof Chmielewski osiągnęli wyniki przekraczające minimum kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio. Teraz, na horyzoncie widnieje walka o bilety do Paryża.

Na starcie mistrzostw stanie aż 733 zawodników reprezentujących 124 kluby. Oczywiście, głównym celem jest zdobycie kwalifikacji do Paryża, ale nie można zapominać o drugim aspekcie tych zawodów – to również batalia o tytuły mistrza i mistrzyni Polski. Dla wielu sportowców, zdobycie takiego medalu jest spełnieniem życiowych ambicji oraz silnym bodźcem do dalszego rozwijania swoich umiejętności.

Piotr Kasperek, koordynator sekcji pływania AZS UMCS Lublin wyjaśnia: „Mamy całkiem sporo zawodników, którzy wciąż marzą o osiągnięciu minimum kwalifikacyjnego i na pewno będą się intensywnie starać, aby je przebić. Ciekawe będzie również śledzenie rywalizacji o miejsca w sztafetach, które uzyskały kwalifikację. Proces kwalifikacyjny przebiega inaczej niż przed igrzyskami w Tokio. Tym razem bowiem sztafety mogły zdobywać kwalifikacje tylko podczas mistrzostw świata i niestety, nie wszystkie z nich się zakwalifikowały. Teraz pierwsze cztery osoby na poszczególnych dystansach w stylu kraulowym będą zdobywać kwalifikacje, a w sztafecie zmiennej pierwsza osoba w danym stylu również otrzyma kwalifikację olimpijską, nawet jeśli nie spełni indywidualnego minimum”.