Sokół będący pod obserwacją powraca do swojego gniazda na kominie elektrociepłowni w Lublinie Wrotków: Szczęśliwy powrót mamy sokołów

Na terenie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków, znajduje się gniazdo sokołów, które w ostatnim czasie stało się miejscem dramatycznego wydarzenia. Od roku 2010, PGE Energia Ciepła wspiera inicjatywę Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, zapewniając bezpieczne miejsce dla gniazda tych majestatycznych ptaków. W 2019 roku dodatkowo zainstalowano kamery umożliwiające obserwację sokołów online przez całą dobę. Dzięki tej innowacji, od przeszło pięciu lat publiczność ma możliwość podglądania życia sokołów wędrownych bez zakłócania ich naturalnego środowiska.

Kilka dni temu doszło do niepokojącej sytuacji – samica sokola o imieniu Wrotka nagle zniknęła. Jej jaja, aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, przeniesiono do inkubatora u opiekuna sokołów, czyli sokolnika. W międzyczasie przy gnieździe pojawiła się inna samica – Ziuta. Istniało podejrzenie, że Wrotka zginęła walcząc o swoje gniazdo z nieproszonym gościem. Na szczęście, 18 kwietnia, Wrotka powróciła do gniazda, zdrowa i nienaruszona.

W tym samym czasie, wszystkie pisklęta wykluły się bezproblemowo. W tym roku były cztery jaja, w tym jedno niezalężone. Powrót Wrotki do siebie oraz urodzenie się piskląt to doskonałe wiadomości dla miłośników tych wspaniałych ptaków.