Mistrzostwa Polski Masters w pływaniu: Dominacja klubu Water Squad i rekordy Polski w Lublinie

Od piątkowego poranka aż do niedzielnej wieczory, baseny Lublina były areną zmagań Letnich Mistrzostw Polski w kategoriach Masters. W tym trzydniowym evencie sportowym, najlepsi okazali się zawodnicy reprezentujący drużynę Water Squad, którzy zgarnęli ogółem 82 medale.

Na starcie mistrzostw stanęło blisko 300 pływaków, reprezentujących różne kluby z kraju oraz za granicy, łącznie aż 57. Co warto podkreślić, to fakt, że co najmniej jeden krążek trafił w ręce przedstawicieli aż 53 z nich. Jednak żaden z klubów nie mógł równać się z dominacją Water Squad.

Zdobyte przez Water Squad 82 medale rozłożyły się na 43 złote krążki. Nieco więcej, bo aż 86 razy na podium stawali zawodnicy drugiego w klasyfikacji klubu MUKS Zgierz, jednak zdobyli oni „jedynie” 33 złote medale. Trzecie miejsce przypadło Warsaw Masters Team, który miał swoich reprezentantów na podium 61 razy, z czego aż 30 razy na najwyższym stopniu.

W kontekście klubów z województwa lubelskiego, na uwagę zasługuje klub ze Świdnika – Masters Avia, który z dorobkiem 46 medali (17 złotych, 13 srebrnych i 16 brązowych) uplasował się na siódmej pozycji. Lubelski AZS UMCS zakończył zawody na szesnastym miejscu, zdobywając sześć złotych medali. UKS Trójka Puławy z dorobkiem po dwóch medalach każdego rodzaju, uplasowała się na 30 miejscu, a Swim Team Lubartów, z jednym srebrem i brązem, znalazł się na 47 miejscu.

Mimo sportowej rywalizacji, podczas mistrzostw uczestnicy mieli okazję poprawiać także rekordy Polski. Wśród tych, którzy to osiągnęli byli Piotr Kasperek z AZS UMCS, który ustalił nowe najlepsze wyniki w kategorii H na dystansie 1500 metrów (z czasem 22:42.42) oraz sztafeta 4×50 metrów stylem dowolnym ze składem: Tomasz Sitkowski, Cezary Lipiński, Zdzisław Stypiński oraz Rafał Zielonka reprezentująca Masters Avia Świdnik. Wiele rekordów padło za sprawą Ewy Szały z KS Warta Poznań, która aż osiem razy poprawiała rekordy i to w imponującym stylu – w kategorii I Szała na 400 m kraulem osiągnęła czas 6:28,11 bijąc poprzedni rekord z 2015 roku wynoszący 7:12,35.