Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wspiera miasto Lublin kwotą ponad 9,4 miliona złotych przeznaczoną na finansowanie lokalnych placówek. Dzięki temu wsparciu, w bieżącym roku, z usług tych instytucji korzysta aż 280 osób dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności.
W granicach miasta Lublin działa obecnie dziewięć warsztatów terapii zajęciowej, z których to usług korzysta łącznie 280 osób. Kompetentni instruktorzy prowadzący terapie pomagają uczestniczącym w nich osobom w zdobywaniu praktycznych umiejętności, które są niezbędne do podjęcia pracy, a także w nabywaniu kompetencji przydatnych w codziennym życiu. Takie miejsca stanowią kluczowy element procesu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Miasto Lublin jest aktywnym uczestnikiem organizacji tych placówek, wspierając działalność prowadzonych przez organizacje społeczne – wyjaśnia Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Środki na prowadzenie działalności tych warsztatów są corocznie pozyskiwane przez miasto z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W bieżącym roku dofinansowanie wynosi ponad 9,4 miliona złotych. Dodatkowo, na utrzymanie tych placówek, Lublin zarezerwował dodatkowy milion złotych w swoim budżecie. Miasto uzyskało też dodatkowe fundusze z PFRON, co pozwoliło na zwiększenie liczby miejsc w lubelskich warsztatach terapii zajęciowej o 10 w roku 2024. Dzięki temu, obecnie z ich oferty korzysta łącznie 280 osób – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.