Trwające dwa i pół tygodnia głosowanie mieszkańców Lublina pozwoli wyłonić projekty finansowane z budżety obywatelskiego
W tym roku o finansowanie z budżetu obywatelskiego walczy ponad sto pięćdziesiąt projektów. Kolejne 60 projektów zostało odrzuconych ze względu na niespełnienie wymogów formalnych.
Projekty dotyczą najróżniejszych inwestycji w całym mieście. Od dużych, jak budowa parku nad Czechówką, aż po drobne usprawnienia – montaż dodatkowego oświetlenia w okolicy szkoły.
Do dyspozycji mieszkańców jest spora suma
Aż dwanaście i pół miliona złotych rozdysponują mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok.
Projekty złożone we wnioskach mieszkańców można podzielić na dzielnicowe i ogólnomiejskie. Nabór zakończył się 7. maja 2021, a do września urzędnicy z lubelskiego ratusza analizowali je i weryfikowali pod kątem przepisów.
Niektóre pomysły są podobne do tych z poprzednich lat. Mieszkańcy przedstawili liczne propozycje budowy placów zabaw, sadzenia drzew, czy zakup dodatkowego sprzętu dla ratowników Kilka spośród projektów jest natomiast bardzo ciekawych i z pewnością mogą wywołać uśmiech na twarzy. To na przykład propozycja zbudowania skoczni narciarskiej w wąwozie Rury, czy powstanie łaźni fińskiej w parku Ludowym .
Budżet obywatelski do wykorzystania przez mieszkańców Lublina
Możliwość dysponowania środkami publicznymi w ramach budżetu obywatelskiego daje mieszkańcom Lublina świadomość, że ich głos się liczy. Składanie projektów i głosowanie na wybrane z nich jest bardzo demokratyczna formą rozporządzania częścią miejskich pieniędzy.
Takie rozwiązanie stosowane jest dziś w wielu miastach w całej Polsce i cieszy się powszechnym uznaniem mieszkańców.