Zmiana na stanowisku dyrektora IPN w Lublinie

Dyrektor lubelskiego IPN odwołany

Marcin Krzysztofik, pełniący funkcję oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, został zwolniony ze stanowiska. Znamy także nazwisko jego następcy.

Do nieoczekiwanej zmiany na stanowisku doszło 24 września 2021 roku. Prezes krajowego zarządu IPN, dr Karol Nawrocki odwołał odpowiedzialnego za funkcjonowanie Instytutu w Lublinie Krzysztofika. Jego obowiązki przejął Mateusz Kotecki, który zasiądzie na fotelu dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej. Jego kadencja potrwa do 9 stycznia 2022 roku.

Kilka stanowisk w krajowym i lubelskim IPN-ie, także w Warszawie

Marcin Krzysztofik  od ponad 20 lat wiązał swoje zawodowe życie z IPN-em. Początkowo pracował w warszawskiej siedzibie, następnie w oddziale w Radomiu. Od ponad czterech lat był dyrektorem oddziału w stolicy województwa lubelskiego.

Jego mianowanie na to stanowisko odbyło się 16 maja 2017 roku i również budziło kontrowersje. Nieoczekiwanie zastąpił wtedy dr. hab. Dariusza Magiera.

Marcin Krzysztofik to człowiek od zawsze związany z Lublinem

Odwołany kilka dni temu prezes lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia na kierunku historia. Następnie zdobył też dyplom z zarządzania zasobami ludzkimi, co w pełni odpowiadało jego przyszłej karierze zawodowej.

Były prezes ma także na swoim koncie wiele prac naukowych. W szczególności dotyczyły historii Polski po 1944 roku. Tematami prac były miedzy innymi powojenne sądownictwo, działalność służby bezpieczeństwa, czy ruch chłopski w latach siedemdziesiątych.