Kościół Nowego Przymierza w Lublinie ma zostać przeproszony za naruszenie dóbr osobistych

Telewizja Polska musi przeprosić za swoje słowa w kierunku lubelskiego kościoła

Kościół Nowego Przymierza z Lublina został zdaniem Sądu bezpodstawnie nazwany „tajemniczą lubelską sektą”..

Cała sprawa zaczęła się jeszcze w 2019 roku. Wtedy pojawił się pierwszy artykuł, na łamach gazety „Rzeczpospolita”. Opisano tam sprawę Jacka Burego – senatora z okręgu lubelskiego – który miał uczestniczyć w przeszłości w założeniu kościoła Nowego Przymierza. Wtedy dziennikarze uniknęli jednak ostrych słów i jednoznacznej oceny tego stowarzyszenia.

Zupełnie inaczej do sprawy podeszli redaktorzy serwisu informacyjnego TVP Info. 24 października 2019 roku został tam opublikowany artykuł pod tytułem „Senator KO był członkiem tajemniczej lubelskiej sekty”..

Pastor próbował wyjaśnić sprawę po dobroci

Paweł Chojecki który jest pastorem kościoła Nowego Przymierza, dwa razy wysyłam do władz Telewizji Polskiej wiadomości z prośbą o przeprosiny. Okazało się to bezskuteczne, podjęto więc decyzję o wejściu na drogę sądową.

Rozpara w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się dzisiaj, a zeznawał na niej między innymi zarządzający w tamtym okresie serwisem TVP Info Samuel Pereira.

Wyrok: naruszenie dóbr osobistych

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, Telewizja Polska powinna zamieścić na swoim serwisie informacyjnym przeprosiny. Dodatkowo taka informacja powinna popłynąć do obserwatorów konta na Twitterze TVP Info. W przeprosinach medialny gigant ma poinformować o naruszeniu dóbr osobistych kościoła Nowego Przymierza. Muszą również wspomnieć o tym, że kościół nie jest – jak głosił tytuł artykułu – sektą, a legalnie działającym związkiem wyznaniowym.

Telewizja Polska musi teraz opublikować przeprosiny w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia wyroku. W Obecnie wyrok nie jest prawomocny.

Przedstawiciele KNP przyznali, że to sprawiedliwy wyrok.

Pastor kościoła Nowego Przymierza, Paweł Chojecki, przyznał że zgadza się z takim wyrokiem. Jest jego zdaniem sprawiedliwy. Podkreśla także, że kościół nie spodziewał się żadnych rekompensat, czy kar finansowych.

W związku z artykułem umieszczonym w portalu tvpinfo.pl wierni kościoła mogli źle się poczuć oraz mieć z tego powodu pewne problemy – dodał pastor.