Wzrost cen biletów okresowych w Lublinie

Wzrost cen biletów MPK w Lublinie. Jak uniknąć większych wydatków?

ZTM Lublin, który jest operatorem transportu publicznego w mieście, wprowadza podwyżki dla niektórych posiadaczy biletów okresowych.

Od początku października w życie wchodzą nowe zasady naliczania niektórych opłat związanych z korzystaniem z komunikacji miejskiej w Lublinie. Zarząd Transportu Miejskiego, który jest jednostką decyzyjną, ogłosił wprowadzenie tak zwanej „drugiej strefy biletowej”.

Obowiązek uiszczenia większej opłaty będzie nakładany, kiedy autobus opuszcza teren miasta. Dziś w mieście i przylegających ginach kursuje dwadzieścia osiem takich linii.

Dotychczas gmina Lublin miała podpisane porozumienia z dziesięcioma gminami ościennymi: Świdnik, Wólka, Konopnica, Niemce, Jabłonna, Głusk , Spiczyn, Niedrzwica Duża, Jastków i Mełgiew. W związku z umowami, mieszkańcy większości gmin mogli płacić za autobusowe bilety takie same kwoty, jak mieszkańcy Lublina. Odmienna sytuacja miała miejsce tylko w przypadku linii autobusowych 5, 35, 55 i N2. Korzystający z nich mieszkańcy podlublińskich miejscowości musieli płacić wyższe kwoty, gdyż linie obowiązywała strefa podmiejska.

Wszystkie autobusy wyjeżdżające za miasto będą objęte drugą taryfą biletową

Od pierwszego października 2021 roku dodatkową opłatą zostaną objęte także inne autobusy kursujące poza obrębem Lublina. To następujące linie: 2, 3, 4, 8, 12, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 30, 33, 42, 44, 52, 54, 70, 73, 74, 78, 79 i 85. Oprócz nich podmiejska opłata dotyczy, jak dotychczas, linii 5, 35, 55 i N2 .

Najbardziej skutki rozszerzenia podmiejskiej taryfy odczują posiadacze biletów okresowych. Ich cena znacznie wzrośnie. Dotychczas bilet uprawniający do korzystania z transportu publicznego w Lublinie i okolicznych gminach kosztował 119 złotych za 30 dni. Od października cena będzie wynosiła już 172 zł, czyli aż o 53 więcej.

Bilet 90-dniowy kosztował natomiast 315 złotych, a cena wzrośnie aż o 137 złote – do 452zł.

150-dniowy, „semestralny” bilet kosztował dotąd 497 złotych. Jego cena wzrośnie o ponad dwieście złotych – do 718zł.

Zakupione przed wdrożeniem podwyżki bilety okresowe nie stracą ważności

Tymczasowym rozwiązaniem problemu wzrostu cen biletów może być zakup ważnego przez długi okres biletu przed wprowadzeniem zmian. Taki bilet nie straci bowiem ważności. Można więc ostatniego dnia września nabyć 150-dniowy bilet okresowy i podróżować po Lublinie i okolicach w dotychczasowej cenie.

Spadną ceny komunikacji miejskiej w obrębie miasta

W związku z podwyżką cen biletów uprawniających do podróżowania w podmiejskich gminach, spadną ceny usług w samym Lublinie. Obniżka cen nie jest jednak tak wysoka, jak wzrost cen w podmiejskich strefach. W przypadku biletu ważnego przez 30 dni (na wszystkie linie w Lublinie) cena spadnie o 4zł. Bilet okresowy, 90-dniowy będzie natomiast tańszy o 16zł.