Szpital w Świdniku dostanie nowy tomograf wart dwa mln złotych

800.000zł przeznaczone przez Radę Powiatu na nowy tomograf dla szpitala w Świdniku

Sesja Rady Powiatu odbyła się w ostatni dzień września. To na niej radni zgodnie ustalili przeznaczenie dużych środków na nowy sprzęt.

W czwartek, 30 września, prawie wszyscy (za J. Osiną z koła Świdnik Wspólna Sprawa) radni powiatu świdnickiego ustalili, że przeznaczą osiemset tysięcy złotych na nowy tomograf. Świdnicki szpital otrzyma nowoczesny sprzęt, który z pewnością przysłuży się pacjentom.

Przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni, a plan zakłada dostarczenie sprzętu jeszcze pod koniec tego roku.

Nowy tomograf o wartości 2 mln złotych

Radni zgodzili się przeznaczyć na zakup tomografu dla szpitala w Świdniku 800 tysięcy złotych. Drugie tyle udało się pozyskać ze środków unijnych. Pozostałą część zapłaci szpital.

Tomograf ma być dostępny dla pacjentów hospitalizowanych w Świdniku, ale także dla innych osób, którym badanie tomografem pomoże w wykryciu lub leczeniu choroby (w ramach wizyty w przychodni).

Czym jest tomografia?

Tomografia jest metodą badania pozwalającą na uzyskanie widoku przekroju organizmu lub jego części. Tomografia komputerowa w medycynie pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu wnętrza organizmu badanego pacjenta. Takie badanie nie boli, nie pozostawia także żadnych śladów w organizmie – jest bezinwazyjne.

Dzięki tomografii można w prosty i szybki sposób zobaczyć ewentualne obrażenia wewnętrzne lub nieprawidłowości w strukturze ciała badanego pacjenta.