1 listopada Święto Zmarłych - sprawdź ceny zniczy

Ceny zniczy na lubelskich cmentarzach

Już niecałe dwa tygodnie pozostały do Święta Zmarłych. Tradycyjnie 1 listopada wiele osób uda się na cmentarz odwiedzić groby swoich bliskich. Niektórzy z pewnością zapalą na grobach znicze – sprawdźmy, jak w tym roku kształtują się ceny zniczy w zależności od miejsca ich zakupu.

Znicze w marketach – są niedrogie

Najprostszym i dość niedrogim rozwiązaniem wydaje się być zakup zniczy w jednym z popularnych supermarketów. W Lidlu, Biedronce, Carrefour, Auchan oraz innych popularnych dużych sklepach, ceny zniczy są dość niskie.

Najtańsze znicze kosztują około 1zł. To koszt najprostszego, plastikowego znicza bez zbytnich zdobień. Taką cenę zapłacimy jednak przy zakupie większej liczby zniczy w jednym opakowaniu. Kupując pojedynczo, najtańszy znicz będzie kosztował niecałe dwa złote za sztukę.

Znacznie atrakcyjniejsze, szklane znicze średniej wielkości to koszt około 5zł. W większości sklepów ich wybór jest spory – klienci mogą przebierać w kolorach, wzorach i rozmiarach. Niektóre znicze są jednorazowe (zalane woskiem), inne pozwolą na późniejszą wymianę wkładów. Te również zakupimy w marketach, a ich cena to kilkadziesiąt groszy za sztukę.

Duże, ślicznie wyglądające znicze kosztują około 30-40 złotych za sztukę. W marketach w tej cenie można nabyć różnego rodzaju wieńce i wiązanki wykonane ze sztucznych kwiatów.

Przy cmentarzu zapłacimy więcej

Mieszkańcy Lublina, którzy nie zaopatrzą się wcześniej w odpowiednią ilość zniczy, zapłacą więcej. Znicze sprzedawane na przycmentarnych straganach i stoiskach kosztują około 2-3 razy więcej, niż w markecie.

Cena jednego, małego znicza zalanego woskiem to od trzech do czterech złotych za sztukę. Większe, szklane znicze z wymiennymi wkładami to koszt koło dziesięciu złotych.

Również nagrobne wiązanki i wieńce kupowane w bezpośrednim sąsiedztwie dużych lubelskich cmentarzy nie będą tanie. Odwiedzający cmentarz mieszkańcy mają jednak możliwość bezproblemowego nabycia potrzebnych towarów, a kwiaty są świeże i będą ładnie wyglądać.

Najtańsze znicze kupimy przez Internet

Osoby, które naprawdę chcą oszczędzić jak najwięcej, powinny poszukać zniczy przez Internet. Wiele sklepów internetowych posiada bardzo atrakcyjne ceny, szczególnie jeśli jednorazowo zakupimy większą liczbę. Dokonując wspólnego zakupu na przykład dla całej rodziny, możemy więc nieco zaoszczędzić. Pamiętajmy jednak że różnice nie są bardzo duże i mniejszą ilość warto nabyć w markecie.

Od czego zależy cena zniczy?

Cena zniczy zależy w dużej mierze od miejsca ich zakupu. Oczywistym jest, że przy samym cmentarzu (szczególnie dużym, położonym bliżej centrum) cena jest wyższa, niż w supermarkecie.

Okazuje się jednak, że inne czynniki także wpływają mocno na cenę znicza. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład znicze ekologiczne – są wykonane z biodegradowalnych materiałów i nie powodują szkody dla środowiska. 

Dość ciekawym rozwiązaniem mogą się natomiast wydać znicze zasilane bateryjnie. Takie znicze mogą świecić przez wiele tygodni, kosztują kilkanaście złotych za sztukę.