Obchody Dnia Niepodległością w Lublinie

11 listopada w Lublinie – program obchodów Dnia Niepodległości

Jak co roku w stolicy województwa lubelskiego przygotowano uroczystości związane z Dniem Niepodległości. Zobacz plan wydarzeń.

Dzień Niepodległości w Lublinie

Obchody rozpoczyna poranna msza. O 10:00 wierni mogą pomodlić się w intencji Ojczyzny w Archidiecezji Lubelskiej. To tradycyjne rozpoczęcie obchodów w stolicy Lubelszczyzny.

Od 11:30 rozpoczynają się uroczystości na Placu Litewskim w Lublinie. Wtedy podczas apelu dowódca wydarzenia uroczyście złoży meldunek Dowódcy Garnizonu Lublin. Będzie mu towarzyszyć honorowy poczet każdej ze służb, a także honorowa kompania. W obecności zgromadzonych na Placu Litewskim osób flaga Polski zostanie podniesiona na maszt, a orkiestra odegra hymn państwowy.

Podczas okolicznościowych wystąpień usłyszymy wiele osób związanych z Lublinem, a reprezentacja złoży kwiaty pod grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystości w tym miejscu zakończy salwa honorowa i defilada.

Złożenie kwiatów pod okolicznościowymi tablicami.

W kilku miejscach w mieście znajdują się tablice upamiętniające ważne dla miasta osoby. 11 listopada tradycyjnie pod wieloma z nich zostaną złożone kwiaty. Ceremonia ta rozpocznie się o 13:30, a kwiaty zostaną położone pod tablicami:

  • Stanisława Moskalskiego – Wojewody Lubelskiego (1919-1926) pod budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego;
  • Jerzego de Tramecourta – Wojewoda Lubelski (1937-1939), także pod budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego;
  • Władysława CHolewy, delegata Rządu Rzeczpospolitej Polskiej dla województwa lubelskiego (1941-1944) pod budynkiem Sądu Okręgowego w Lublinie.

Na cmentarzu przy ulicy Białej kwiaty spoczną także przed pomnikiem Legionistów Polskich.

Każdy może świętować w wybrany przez siebie sposób

Mieszkańcy Lublina mogą obchodzić Dzień Niepodległości w dowolny sposób. Nie ma bowiem jednego sposobu, który wskazuje jak to zrobić.

Co roku z okazji 11 listopada można wziąć udział w różnego rodzaju pikniki dla całych rodzin, także z atrakcjami dla dzieci. Można więc skorzystać z niezłej pogody za oknem i spędzić czas całą rodziną.

Wiele osób decyduje się w tym dniu na uczczenie także Żołnierzy Wyklętych. Z okazji Dnia Niepodległości można poświęcić chwilę i zapoznać się z historią jednego z żołnierzy, który oddał cale swoje życie walce w obronie ojczyzny.