Ciekawostki historyczne z miasta

Historyczne ciekawostki o Lublinie

Czy wiesz, od kiedy na terenie Lublina mieszkali ludzie? Kiedy miasto przeżywało swój złoty okres i było prawdziwą perłą w koronie Rzeczypospolitej? Zobacz kilka ciekawych faktów z historii stolicy Lubelszczyzny.

Kiedy na terenie Lublina zaczęli mieszkać ludzie?

Chociaż obecna stolica województwa lubelskiego otrzymała prawa miejskie już w 1317 roku, historia osadnictwa na tym terenie sięga znacznie dalej w przeszłość. Archeologowie odnaleźli na terenie obecnego Lublina szczątki osad, które zostały datowane na VI wiek naszej ery. Nie oznacza to oczywiście, że w obecnym Lublinie odnajdziemy jakiekolwiek zabytki pochodzące z tamtego okresu. W szóstym wielu osadnicy mieszkali bowiem w drewnianych chatkach lub ziemiankach, które nie przetrwały do dzisiaj. Prace archeologów opierają się o znalezionych szczątkach ceramiki i prostych narzędzi wykonanych z kamienia.

Kiedy Lublin przeżywał czasy swojej największej chwały?

Dzisiejsze największe miasto na Lubelszczyźnie od kilkuset lat pełni ważną rolę nie tylko dla regionu, ale i dla całego państwa. Duże miasto posiadało kilkaset lat temu ważne walory obronne, było też miejscem handlu i pracy licznych lokalnych rzemieślników.

Szczyt rozwoju Lublina datowany jest na XV wiek. W czasach Pierwszej Rzeczpospolitej, obok Krakowa był bowiem bardzo ważnym ośrodkiem miejskim. W początkach XVII wieku znaczenie miasta zaczęło nieco spadać, a totalne zniszczenie przyszło podczas II Wojny Światowej.

Na szczęście po wojnie ludność Lublina zaczęła szybko wzrastać (aż trzykrotnie do dzisiaj!), a miasto świetnie się rozwija. Kto wie, może to dziś Lublin przeżywa swój okres największego rozwoju?

Lublin był stolicą Polski… przez kilka dni

Mało kto wie, że po zakończeniu I Wojny Światowej i odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, Lublin przez moment był stolicą kraju. To właśnie w stolicy Lubelszczyzny w 1918 roku Ignacy Daszyński został mianowany premierem nowo powołanego rządu – pierwszego w wolnej Polsce od ponad 120 lat!

Lublin to największe miasto w Polsce

Od kiedy Lwów przestał należeć do terytorium Polski, to właśnie Lublin jest największym miastem w naszym kraju. Trzeba oczywiście uwzględnić pewne założenia – w tym przypadku jest nim położenie. Lublin jest bowiem największym pod względem liczby ludności miastem położonym na prawym brzegu Wisły.

Jeżeli interesują Cię ciekawostki historyczne na temat Polski, koniecznie przeczytaj ten artykuł.