pl Litewski

Plac Litewski w Lublinie – na co zwrócić uwagę będąc w tym miejscu?

Plac Litewski jest jednym z najważniejszych miejsc zarówno historycznego, jak i dzisiejszego Lublina. Jest centrum kulturalnym i rozrywkowym miasta, mieszkańcy chętnie się tu spotykają.

Plac Litewski ma już 200 lat

Historia tego miejsca sięga pierwszej połowy XIX wieku. Początkowo w tym miejscu często odbywały się ćwiczenia wojskowe i parady. Wtedy Lublin leżał na terenie Austro-Węgier.

Duży plac wygospodarowany w atrakcyjnej lokalizacji przydał się także już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To właśnie na Placu Litewskim odbyły się uroczystości związane z przekazaniem władzy Polakom. Tymczasowy Rząd Republiki Polski dowodzony przez premiera Ignacego Daszyńskiego przez kilka dni miał nawet siedzibę w Lublinie. Można więc powiedzieć, że główne miasto Lubelszczyzny było przez krótki czas stolicą Polski.

Demonstracje na Placu Litewskim w czasach PRL

Okres rządów komunistów w latach 1945-1989 wiązał się z tym, że co pewien czas różne grupy obywateli demonstrowały swoje niezadowolenie z takiego opresyjnego systemu. W różnych miastach całej Polski odbywały się zatem protesty i demonstracje. W Lublinie wiele z nich odbyło się właśnie na Placu Litewskim. Do największych z nich zaliczamy demonstracje zwolenników Solidarności w czasie stanu wojennego.

W czasach, gdy to ZSRR dyktowało warunki w wielu aspektach życia Polaków, Plac Litewski nosił nawet nazwę Placu Józefa Stalina. Na szczęście po krótkim czasie przywrócono oryginalną nazwę, nawiązującą do Unii Polsko-Litewskiej.

Stalin nie był jedynym dyktatorem, który chciał swoim imieniem nazwać to miejsce. W trakcie okupacji plac był nazwany nazwiskiem Adolfa Hitlera.

Dobre miejsce na postawienie pomnika?

Poza tym, że wiele osób miało pomysł, by zmienić nazwę Placu Litewskiego, kolejne władze decydowały się na postawienie w tym miejscu różnych pomników. Przykładem może być Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, który przez pięćdziesiąt lat (w czasach PRL) przypominał, kto tak naprawdę rządzi w mieście i całym kraju.

Szybko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku, lokalne władze i mieszkańcy zdecydowali się na zastąpienie tego pomnika. W miejscu upamiętnienia radzieckich żołnierzy stanął zatem Józef Piłsudski na koniu – Kasztance. W tym artykule znajdziesz notkę biograficzną Marszałka Piłsudskiego.

Przy pl. Litewskim stoi także pomnik upamiętniający Unię Polsko-Litewską.