Mieszkańcy Lublina chętnie zbierają deszczówkę

Kolejne proekologiczne działania: Lublinianie zbierają deszczówkę

Zarówno władze, jak i mieszkańcy stolicy Lubelszczyzny chętnie biorą udział w działaniach wspierających ekologię. Miasto inwestuje w nowoczesne pojazdy komunikacji miejskiej, mieszkańcy łapią deszczówkę do pojemników.

Mieszkańcy miasta chętnie zbierają wodę deszczową

Urząd Miasta w Lublinie prowadzi wiele akcji mających na celu zadbanie o środowisko naturalne. Są wśród nich dopłaty do wymiany pieców grzewczych na nowsze, a także inwestycje w nowoczesny transport zbiorowy. Coraz więcej autobusów ma napęd hybrydowy i elektryczny. Przedstawiciele ZTM w Lublinie zapowiedzieli już także plany wprowadzenia autobusów zasilanych wodorem, co byłoby ewenementem na skalę całego kraju.

Mieszkańcy miasta chętnie włączają się do akcji proponowanych przez urzędników. Na ulicach miast, w parkach i na terenach zielonych jest zdecydowanie czyściej, niż jeszcze kilka lat temu. Lublinianie uczestniczą też w akcji zbierania wody deszczowej. Jej przeznaczeniem jest m.in. podlewanie roślin, co jest bardzo popularną praktyką w wielu miastach Europy.

Podlewanie roślin wodą deszczową w znacznym stopniu pomaga w retencji wody. Woda deszczowa nie spływa bezpośrednio do kanalizacji, a wsiąka w glebę, co ma wiele zalet. Większa wilgotność wspomaga wzrost roślin, podnosi wilgotność powietrza i obniża temperaturę w mieście w najbardziej gorących miesiącach letnich.

Jak Lublinianie zbierają wodę deszczową?

Zbierać wodę można na wiele sposobów. Wiele osób samemu decyduje się na takie działania, montując różne instalacje w przydomowych ogródkach i na działkach. Nie jest także rzadkością zbiornik na wodę pochodzącą z opadów deszczu zamontowany na balkonie.

Niektórych zachęciła możliwość otrzymania nawet kilkutysięcznej dotacji związanej z montażem zbiornika na deszczówkę. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić.

Do najpopularniejszych metod zbierania wody deszczowej należą zbiorniki naziemne oraz podziemne. Z napełnionego deszczówką zbiornika można czerpać wodę do różnych celów, głównie podlewania roślin. Niektórzy montują specjalne pompy, czasem zasilane energią słoneczną. Dzięki nim podlewanie ogródka może nastąpić całkowicie automatycznie i bez udziału właściciela.

Innym sposobem na ekologiczne korzystanie z deszczówki jest montaż studni chłonnej. To rodzaj zbiornika umieszczonego pod ziemią, który ma zwykle kształt dzwona. Optymalnie rozmieszczone otwory pozwalają na wsiąkanie wody w wielu miejscach gruntu, dzięki czemu nawadnianie następuje powoli i systematycznie.

Ile miasto przeznaczyło na zbieranie deszczówki?

Władze miasta zaakceptowały 54 projekty dotyczące zbierania deszczówki. Najwięcej było dofinansowań na budowę lub montaż zbiorników na deszczówkę. Niektóre dotyczyły także wykopania studni chłonnej lub oczka wodnego. Łącznie na ten cel przeznaczono nieco ponad 160 tysięcy złotych.

Wsparcie może wynosić aż siedemdziesiąt procent poniesionych kosztów budowy zbiornika na wodę deszczową. Wnioskować może każdy właściciel nieruchomości – osoby prywatne i właściciele firm. W przyszłym roku miasto może przeznaczyć na ten cel kolejne 150 tysięcy złotych.

Zbieranie wody deszczowej jest w ostatnich latach dość istotnym elementem zarządzania środowiskiem. Coraz więcej gwałtownych, lecz krótkich opadów powoduje problemy z utrzymaniem wody w glebie . Szczególnie w miastach deszczówka spływa po wyschniętej ziemi prosto do kanalizacji.