Materace przeciwodleżynowe – wynajem, refundacja NFZ, dofinansowanie PCPR

Problem odleżyn głównie dotyka ciężko chorych, długotrwale unieruchomionych pacjentów. Uciążliwe, trudno gojące się rany powstające w wyniku nadmiernego ucisku znacznie pogarszają stan zdrowia chorego. Materac przeciwodleżynowy to nieoceniona pomoc w walce i profilaktyce przeciw odleżynom. Poznaj funkcje i mechanizm działania materacy przeciwodleżynowych oraz różnice występujące między poszczególnymi ich modelami. Z artykułu dowiesz się również komu, przysługuje refundacja na materac i czy zakup materaca zawsze jest dobrym pomysłem.

Jaki materac jest najlepszy – rodzaje i specyfika działania materacy przeciwodleżynowych

Podstawowym działaniem materaca jest przede wszystkim stymulacja pracy tkanek i pobudzenie prawidłowego krążenia krwi. Stale pobudzane tkanki, są w mniejszym stopniu narażone na ucisk, a tym samym na obumieranie tkanek, co jest głównym prowodyrem do powstawania ran. Najpopularniejszymi modelami materacy odleżynowych są te, opierające się na mechanizmie bąbelkowym, piankowym (idealne do opieki krótkoterminowej, jak i profilaktyki odleżyn) oraz rurowym i zmiennociśnieniowym przy zaawansowanych schorzeniach.

Materace piankowe

Materac przeciwodleżynowy to nieodzowne uzupełnienie do łóżka rehabilitacyjnego. Modele piankowe znacząco poprawiają komfort wypoczynku i snu, stabilizując postawę użytkownika. Doskonale niwelują nacisk podłoża, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla osób obciążonych ryzykiem powstania odleżyn. Piankowe materace odleżynowe możesz spotkać w postaci profilowanych i płaskich materacy lub typu gofer, które pobudzają cyrkulację krwi i zapewniają swobodną cyrkulację powietrza.

Materac rurowy

Materac przeciwodleżynowy rurowy to wysokiej klasy sprzęt medyczny idealny do opieki nad chorym z powstałymi już odleżynami lub z bardzo wysokim ryzykiem ich wystąpienia. Materac opiera się na działaniu pompy zmiennociśnieniowej, dzięki której można samodzielnie regulować ciśnienie w danych segmentach materaca. Powoduje to zmianę nacisku i zróżnicowanie napięcia na tkanki pacjenta, minimalizując tym samym ryzyko powstania odleżyn lub łatwiejsze ich leczenie i niepogłębianie schorzenia.

Komu przysługuje materac odleżynowy?

Dofinansowanie na materac przeciwodleżynowy przysługuje osobom po urazach rdzenia kręgowego oraz osobom, których stan zdrowia wskazuje na konieczność ich używania. Refundacja, która jest wystawiana przez lekarza specjalistę przysługuje raz na 3 lata, po czym może być zrealizowana w placówce posiadającej umowę z NFZ. Takim miejscem jest sklep ze specjalistycznym sprzętem medycznym SKIB-MED.

SKIB-MED – tutaj liczysz się Ty!

Mimo iż docelowe działanie wszystkich materacy przeciwodleżynowych jest identyczne, tak ich model należy bezwzględnie dostosować do rodzaju i przewlekłości schorzenia. Dlatego specjaliści od SKIB-MED oferują osobom zainteresowanym bezpłatną konsultację, podczas której wspólnie z klientem rozważane są najlepsze dla pacjenta rozwiązania.
Co więcej, zespół wesprze Cię i pomoże dopełnić wszelkich formalności związanych z uzyskaniem dofinansowania PCPR i refundacją NFZ. SKIB-MED swoje usługi kieruje również w przypadku, gdy rehabilitacja i leczenie odleżyn nie jest szacowana na długi okres, działając jako wypożyczalnia sprzętu medycznego. W celu uzyskania szczegółowych informacji, skonsultuj się z przedstawicielem firmy lub wejdź na stronę SKIB-MED.pl.