Co warto wiedzieć o projektach domów?

Nie każdy decyduje się na zakup nieruchomości, wiele osób wybiera wybudowanie swoich wymarzonych czterech kątów we własnym zakresie. Każde rozwiązanie ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Jeśli ktoś chce mieć dom skrojony na miarę swoich potrzeb, to powinien zacząć od znalezienia odpowiedniego projektu budowlanego. Jego zakup nie musi wiązać się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Wystarczy zdecydować się na gotowy projekt katalogowy. Można go w mniejszym lub większym stopniu dostosować do działki, swoich preferencji. Projekty domów są dostępne na wielu stronach internetowych. Zawsze można też liczyć na bezpłatną konsultację telefoniczną, rozmowę z doradcą projektowym.

Czego nie może zabraknąć w przypadku każdego projektu budowlanego?

W przypadku projektu domu kluczowe jest to, aby był on stworzony zgodnie z prawem. Podstawą będzie, aby projekt uwzględniał pełną dokumentację wymaganą przez aktualne prawo budowlane. Nie może zabraknąć projektu architektonicznego, projektu konstrukcji, projektu instalacji wewnętrznych, kopii uprawnień projektantów, opisów technicznych i rysunków, zgody na zmianę, charakterystyki energetycznej. Oczywiście wymaga się kilku kopii egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego. Bez projektu architektonicznego nie uzyska się nawet decyzji o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy. Obejmuje on opis techniczny, rzut fundamentów i kondygnacji, przekroje, elewacje.

W projekcie konstrukcyjnym znajdują się między innymi rysunki elementów i rozwiązań konstrukcyjnych. Sprawdzić należy, czy dokumentacja zawiera projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej. Muszą znaleźć się także obliczenia instalacyjne. W gotowym projekcie domu niezbędny jest projekt instalacji elektrycznej. Nie brakuje również rozmaitych zestawień, które dotyczą przykładowo stolarki, więźby dachowej, materiałów budowlanych oraz szeregu innych materiałów dodatkowych. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku projektu gotowego wymagana jest adaptacja, w zależności od warunków panujących na działce, jej lokalizacji, posadowienia domu. Jak widać, jest wiele kwestii do sprawdzenia, dlatego należy poświęcić na to więcej czasu, aby niczego nie pominąć.

Na co zwracać uwagę, przeglądając projekty domów?

Przy wyborze projektu domu należy mieć na uwadze jego powierzchnię użytkową, która wyrażana jest w metrach kwadratowych. Najtańszy w budowie będzie oczywiście mniejszy obiekt, czyli do 100 metrów kwadratowych. Kolejną kwestią jest plan i funkcjonalność pomieszczeń, trzeba dostosować je do potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Projekt domu musi oczywiście pasować do działki, dlatego zawsze trzeba dokładnie przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się w nim informacje dotyczące umiejscowienia obiektów względem granic działki, wysokości budynku, liczby kondygnacji, szerokości elewacji, kąta nachylenia dachu i rodzaju pokrycia. Zawsze można skorzystać z fachowego doradztwa przy dobieraniu właściwego projektu do działki.

Jeśli ktoś chce zaoszczędzić pieniądze, to powinien wybrać projekt domu o niewielkiej powierzchni, o prostej i zwartej bryle, z płaskim lub dwuspadowym dachem, bez podpiwniczenia, z garażem w bryle budynku. Określić należy również liczbę pomieszczeń w domu, ich układ, znaczenie ma także estetyka obiektu. Bardzo ważne jest to, aby porównać wizualizacje do rzeczywistych rysunków. Znaczenie mają oczywiście dodatkowe pomieszczenia, należy wobec tego myśleć przyszłościowo. Jeśli ktoś planuje powiększenie rodziny, to warto już przy wyborze projektu domu mieć na uwadze miejsce na pokój dziecięcy. Wiele osób marzy również o osobnej garderobie, gabinecie w domu, pomieszczeniu do majsterkowania itd. Istotne jest także rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych. Należy zwrócić uwagę na lokalizację schodów, których budowa pochłania sporo pieniędzy.

Z jakimi trzeba liczyć się kosztami?

Istotną kwestią dla każdego inwestora jest oczywiście cena projektu budowlanego. Najszybszym sposobem na pozyskanie odpowiedniej dokumentacji jest decydowanie się na gotowy projekt katalogowy. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami finansowymi. Można już nawet kupić projekt budowlany za nieco ponad 2000 zł. Znacznie droższe są oczywiście rozwiązania indywidualne, na koszt projektu na zamówienie składa się wiele elementów. Średnio trzeba liczyć minimum 50 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Przyjmuje się, że projekt domu na indywidualne zamówienie wyniesie co najmniej 2% całkowitej wartości budowy obiektu.

Źródło: https://projekty-domów.pl