Zmiany w dystrybucji rządowego węgla

Ostatnimi czasy sytuacja związana z węglem w Polsce jest dość napięta. Okazuje się, że czekają nas teraz zmiany w jego dystrybucji – chodzi oczywiście o tani węgiel. O jakie zmiany dokładnie chodzi?

Informacje prosto z biura

Jak informuje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza, należy spodziewać się zmian w sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Chodzi o ilośc wydanego węgla na mieszkańca. Okazuje się, że mieszkańcom zostaną wydane dwa potwierdzenia wystawione na różne etapy sprzedaży, tj. do końca bieżącego roku lub po 1 stycznia 2023 r. Każdy z dokumentów uprawnia do jednorazowego zakupu surowca. Do tej pory był inaczej. Każdemu mieszkańcowi przyznawano 3 tony węgla. Z czego 1,5 tony należało odebrać w tym roku, kolejne 1,5 tony w przyszłym, jednak z adnotacją, że nie później niż do końca kwietnia 2023 r.

Zamieszanie z węglem

Przypomnijmy, że sprzedaż i dystrybucja węgla spadła na samorządy. W Lublinie tona tego surowca kosztuje 2 tys. zł. Z czego 1500 zł to jest maksymalna cena, po jakiej gmina kupuje węgiel od spółki. Pozostałe 500 zł to są koszty dystrybucji węgla przez gminę wśród mieszkańców. Osoba zainteresowana musi jednak samodzielnie przyjechać i kupić węgiel w składzie. W naszej okolicy sprzedaż węgla ruszyła wraz z początkiem tego miesiąca. Jak wynika z informacji, do tej pory kupiły go 123 osoby. Sprzedawany węgiel pochodzi z Indonezji.