Niecodzienne odkrycie na budowie

Na placu budowy w Lublinie robotnicy natknęli się na zakopane szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina, czyli polio. Firma Biomed Lublin, która wyprodukowała te szczepionki, ustala,  jak i kiedy zutylizowano wyrób medyczny w ten sposób.

Niecodzienne odkrycie na budowie

Operator koparki, pracujący na placu budowy, natknął się na zakopane szczepionki. Straż pożarna została wezwana na miejsce. Wezwano także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska został poinformowany o znalezisku. Nie jest jasne, dlaczego szczepionki zakopano na działce należącej do Biomedu. Może to być metoda utylizacji. przeterminowanych produktów, jednak rzecznik informuje, że firma wówczas była państwowa, a teraz jest prywatna, więc trudno jest ustalić dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Czy odkopane znalezisko zagraża zdrowiu i środowisku?

Chociaż szczepionki są przeciwko groźnemu wirusowi polio, przedstawiciel Biomedu uspokaja, że w tym przypadku nie ma zagrożenia. Szczepionki przeleżały w ziemi zbyt długo, aby stanowiły jakiekolwiek zagrożenie. Biomed Lublin ustala, kiedy wyprodukowano  szczepionki. Sprawdzono już  numery serii. Według rzecznika, szczepionki te wyprodukowane co najmniej 40 lat temu, a być może są jeszcze starsze. Produkcję takich szczepionek Biomed zakończył w latach 50. XX wieku.