Krzywy Róg kolejny miastem ambasadorskim

Lublin nawiązał formalną współpracę z kolejnym miastem partnerskim na Ukrainie – Krzywym Rogiem. W kontekście trwającej wojny na Ukrainie, gest ten jest ważnym wsparciem dla władz miasta i jego mieszkańców. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreśla, że wszystkie miasta partnerskie na Ukrainie są wspierane humanitarnie przez Lublin, w tym również Krzywy Róg, na który spadają rosyjskie bomby.

Kolejne miast ambasadorskie z Ukrainy

Krzywy Róg jest dziewiątym miastem partnerskim Lublina na Ukrainie, dołączając do Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa. Delegacje z Krzywego Rogu wielokrotnie odwiedzały Lublin w ramach wizyt roboczych, a miasto uczestniczyło w projekcie obejmującym kadry samorządu lokalnego oraz dwóch debatach społeczno-historycznych, skupiających się przede wszystkim na analizie Unii Lubelskiej oraz Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO.

Kilka informacji o nowym mieście partnerskim

Krzywy Róg to siódme co do wielkości miasto Ukrainy. Miasto położone jestw środkowo-wschodniej części kraju, w jednym z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. To duże miasto przemysłowe, znane z wydobycia kamieni szlachetnych. Na terenie miasta znajduje się prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej. Symbolem Krzywego Rogu jest pomnik legendarnego Kozaka z Krzywego Rogu, założyciela miasta.