Niezwykła historia wsi Bukowina – od akademickiego miasteczka do malowniczej miejscowości

Wioska Bukowina posiada niecodzienną przeszłość, sięgającą aż 1600 roku, kiedy to Jan Zamoyski – hetman i kanclerz wielki koronny – postanowił ufundować tę miejscowość jako ośrodek akademicki. Miało to być miejsce relaksu oraz źródło finansowania dla Akademii Zamojskiej. Ta arcydzieło edukacji została jednak zlikwidowana jeszcze w XVIII wieku przez zaborców, lecz jej więź z Bukowiną nigdy nie została zapomniana. W ostatnim czasie właśnie tam zorganizowano XV Spotkania Akademickie.

Bukowina to urokliwa wieś położona niedaleko Tarnogrodu, która szczyci się miejscowym, drewnianym kościołem pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Ta świątynia ma swoje początki w 1676 roku i jest jednym z najstarszych obiektów tego rodzaju na terenie Zamojszczyzny. Wewnątrz kościoła można podziwiać między innymi słynny obraz bukowiński datowany na XVII wiek.

Historia wsi Bukowina to fascynujący przykład wpływu szlachty polskiej na rozwój małych miejscowości oraz jej związku z życiem akademickim. Choć wiele lat minęło od czasów założenia przez Jana Zamoyskiego, to pamięć o jego wizji pozostaje żywa zarówno wśród mieszkańców, jak i uczestników odbywających się tam wydarzeń akademickich.