Nowa atrakcja dla miłośników przyrody i turystów: ścieżka edukacyjna „Uroczysko Maczuły” w gminie Leśniowice

Gmina Leśniowice może poszczycić się kolejną atrakcją dla ekologów i turystów. W ramach projektu „Człowiek i przyroda – edukacja ekologiczna w gminie Leśniowice” zorganizowany został piknik ekologiczny nad zalewem Maczuły. Ukoronowaniem realizacji tego projektu było otwarcie ścieżki edukacyjnej „Uroczysko Maczuły” w minioną niedzielę. Na tej trasie znajduje się intrygująca rzeźba żółwia błotnego, która została stworzona przez chełmskiego artystę Krzysztofa Skórę.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego działania odbywały się w dwóch szkołach podstawowych na terenie gminy: w Leśniowicach i Sielcu. Uczniowie z różnych klas uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, praktycznych, wyjazdach ekologicznych oraz konkursach. Wszystkie te działania miały na celu poznanie przyrody otaczającej nas, zrozumienie jej wartości oraz promowanie jej ochrony.

Piknik ekologiczny, który odbył się w ramach projektu, pozwolił młodym ekologom wziąć udział w rozmaitych zabawach z animatorem, konkursach tematycznych oraz atrakcjach przygotowanych przez specjalnych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Nadleśnictwa Chełm, Poleskiego Parku Narodowego i Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Dzięki tym działaniom uczestnicy pikniku mieli okazję zgłębić swoją wiedzę na temat lokalnej przyrody oraz spędzić miło czas na świeżym powietrzu.