Święto wiążące się z letnim przesileniem – Noc Świętojańska w Zamościu

W dawnych czasach Słowianie obchodzili święto związane z letnim przesileniem, które symbolizowało siły wody i ognia. Uważano, że te dwa żywioły mają moc oczyszczającą, a także święto to kojarzone było z miłością. Współcześnie tego rodzaju obrzędy odbyły się w sobotę, 17 czerwca, w Parku Miejskim w Zamościu.

Zamojski Dom Kultury był organizatorem Nocy Świętojańskiej, a na scenie zaprezentowali się wykonawcy takich jak Kapela Batareja oraz zamojska młodzież. Wśród atrakcji tego wyjątkowego wieczoru można było znaleźć tradycyjne pieśni i tańce, skoki przez płomienie ogniska, wspólne przygotowywanie i wrzucanie wianków do wody czy palenie magicznych ziół. Dodatkowo uczestnicy poszukiwali tajemniczego kwiatu paproci.

Noc Świętojańska była również okazją dla Fundacji Belriguardo do zaprezentowania fragmentu spektaklu opartego na poetyckich utworach Bolesława Leśmiana z tomu „Dziejba leśna”.

Impreza zakończyła się tradycyjnym tańcem wokół ogniska przy akompaniamencie żywej muzyki ludowej, która wprowadziła wszystkich zebranych w klimat dawnych słowiańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem Słońca.