Zakończenie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oficjalnie dobiegł końca. Po obradach jury, ogłoszono triumfatorów w różnych kategoriach. Przed wyjawieniem wyników, odbył się kolorowy pochód muzyków grających na tradycyjnych instrumentach, ubranych w barwne stroje.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński, pogratulował uczestnikom konkursu zaangażowania. W swoim liście podkreślił znaczenie festiwalu dla kalendarza kulturalnego oraz młodego pokolenia.

Gliński zauważył, że przez ostatnie lata można zaobserwować coraz większą liczbę młodych ludzi biorących udział w festiwalu. Dotyczy to zarówno uczestników przeglądu, zwłaszcza w konkursowej kategorii Mistrz i Uczeń, jak i widzów oraz sympatyków tradycyjnej muzyki, którzy aktywnie uczestniczą w warsztatach tańca, muzyki, zabawach tanecznych oraz pograjkach.

W trakcie 57. edycji tego wydarzenia, wystąpiło blisko 650 osób z 14 różnych województw. Wśród nich znalazły się 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów-instrumentalistów, 28 solistów-śpiewaków oraz 30 grup w konkursie Mistrz i Uczeń.