Końcowa ceremonia 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Chełmie

11 lipca, w dniu znakującym rocznicę „Krwawej Niedzieli”, zakończyły się trzy dni pełne obchodów 80. rocznicy tragicznej Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Głównym punktem uroczystości była msza święta polowa, odprawiona pod pomnikiem Piety Wołyńskiej. Do wspólnej modlitwy zgromadzonych prowadził ks. biskup Adam Bab.

Wśród licznych osób zgromadzonych na ceremonii znaleźli się przedstawiciele różnych instytucji, służb oraz organizacji, jako symbol solidarności i pamięci o straszliwych wydarzeniach z przeszłości. Wielu przedstawicieli rządu i samorządu dołączyło do swoich obywateli, a jednym z nich był minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podczas uroczystości, Jacek Sasin podkreślił okrucieństwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, którzy zamordowali tysiące Polaków na Wołyniu. Wyraził głębokie przekonanie, że pamięć o ofiarach tej masakry nigdy nie zblednie i zawsze będzie żywa w sercach Polaków. Wskazał również na Pieta Wołyńska w Chełmie oraz planowane Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej – Centrum Prawdy i Pojednania im. Śp. Lecha Kaczyńskiego, jako miejsca upamiętniające te dramatyczne wydarzenia.