Trzy kąpieliska w Lubelskim zamknięte: przyczyną bakterie, ptasia grypa i brak ratowników

Według raportu Sanepidu z Lublina, z 34 kąpielisk dostępnych na terenie województwa lubelskiego, trzy są obecnie niedostępne dla odwiedzających. Zidentyfikowano różnorodne przyczyny takiego stanu rzeczy, wśród których znajduje się obecność bakterii e.coli, enterokoków, ryzyko wystąpienia ptasiej grypy oraz brak odpowiedzialnego personelu ratowniczego. Kąpieliska dotknięte tymi problemami to Natalin, Glinianki w Chełmie i Jacnia.

Agnieszka Dados, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, przekazała PAP najnowsze informacje na temat sytuacji na tych kąpieliskach. Wskazała, że kąpielisko Natalin w powiecie chełmskim zostało zamknięte z powodu niezdrowych warunków wody spowodowanych przekroczeniem dopuszczalnych parametrów mikrobiologicznych.

Jednym z czynników wpływających na obecny stan kąpieliska Natalin jest występowanie bakterii e.coli i enterokoków. Natomiast kąpielisko Glinianki w Chełmie zostało zamknięte z innych powodów – ze względu na rozporządzenie wydane przez Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego. Dotyczy ono walki z wysoce zaraźliwą grypą ptaków na terenie tego powiatu, co skutkowało koniecznością czasowego zamknięcia kąpieliska.