Ostrzeżenie przed burzami i upałami w województwie lubelskim

Na terenie województwa lubelskiego prognozowane są intensywne zjawiska pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał drugostopniowe ostrzeżenie, dotyczące burz z gradem oraz wysokich temperatur.

Alert dotyczący burz i gradu ma obowiązywać od godziny 18 w piątek, 4 sierpnia, aż do godziny 16 dnia następnego, czyli soboty 5 sierpnia. Synoptycy przewidują wystąpienie gwałtownych burz, podczas których opady deszczu mogą oscylować w granicach 40-55 mm. Dodatkowo, podczas burzy możliwe są porywy wiatru osiągające prędkość nawet do 90 km/h oraz wystąpienie gradu w niektórych miejscach – informuje IMGW.

Instytut wydał także ostrzeżenie dotyczące upałów, które mają dotknąć całe województwo lubelskie. Sytuacja taka ma mieć miejsce już od godziny 10 w sobotę 5 sierpnia i potrwać do godziny 20 dnia następnego, czyli niedzieli 6 sierpnia. Najwyższe temperatury w ciągu dnia mają wynosić od 30°C do 32°C, natomiast minimalne wartości nocą spadną do poziomu 18°C-20°C – donosi Instytut.

Prawdopodobieństwo wystąpienia omawianych zjawisk jest duże. Burze mają szansę na wystąpienie aż w 90% przypadków, natomiast upały – według ekspertów z IMGW – mogą zapisać się w historii pogody z prawdopodobieństwem na poziomie 70%.