Żniwa i dożynki w gminie Leśniowice – radosna celebracja ciężkiej pracy rolników

W gminie Leśniowice, zlokalizowanej w malowniczym zakątku naszego kraju, rolnicy pracują nieustannie od kilku dni, przystępując do zbioru ozimej pszenicy. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, jakie obserwowane są w ostatnim czasie, mogą oni efektywnie zebrać wszystkie plony. Przewiduje się, że niedługo zakończą oni żniwa i będą mieli okazję świętować swoje osiągnięcia podczas uroczystych dożynek.

Jedną z osób, która postanowiła odwiedzić rolników podczas ich ciężkiej pracy był Joanna Jabłońska, pełniąca funkcję wójta gminy Leśniowice. Wypowiadając się na temat obecnej sytuacji rolników, pani Jabłońska podkreśliła, że choć plony są obfite i ziarno prezentuje wysoką jakość, to niestety parametry glutenu i białka nie są na zadowalającym poziomie. Dodatkowo, cena zboża nie jest korzystna dla producentów. Pomimo tych trudności, pogoda sprzyja kontynuacji żniw i niedługo prace te zostaną zakończone. Wójt już teraz zaprasza wszystkich na zbliżające się dożynki.

Organizatorem święta plonów, które odbędzie się w niedzielę, 20 sierpnia, jest Urząd Gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00 mszą świętą dziękczynną za plony, po której nastąpi prezentacja wieńców dożynkowych.

Mieszkańcy gminy będą mieli również okazję uczestniczyć w atrakcjach kulturalnych. Scena należeć będzie do lokalnych zespołów ludowych takich jak Rakołupianki, Kumowianki, Leśniczanki, Lokalsi czy KGW Na Dolince. Ponadto wystąpią także Bimbers Boys oraz Mada-Bis. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Nokaut. Tradycyjnie dożynki zakończy dyskoteka.

Podczas tej uroczystości nie zabraknie również regionalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Każdy z uczestników będzie miał okazję skosztować prawdziwej strawy duchowej.